advertise

جایگزین هایی برای خاک پیت ماس

خاک پیت ماس را بهتر بشناسیم

کشاورزی، باغداری، دامداری یکی از ارکان اصلی زندگی بشر از ابتدای تاریخ بوده است. ما قصد داریم تا شما را با کشاورزی و باغداری نوین آشنا کنیم زیرا که با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی، بسیاری از مواردی که در گذشته مورد استفاده قرار می گرفتند دارای جایگزین های شده اند. پالیز کشت با توجه به کارگیری کارشناسان خبره و آشنا به علم روز در ساختار خود، توانسته است تحولی در امر کشاورزی و باغداری و گلخانه داری ایجاد نماید. یکی از مواردی که می توان به آن اشاره داشت تولید و عرضه جایگزین هایی برای خاک پیت ماس است. مسلما بسیاری از شما عزیزان آشنایی چندانی با خاک پیت ماس ندارید. قصد ما این است که ابتدا خاک پیت ماس را بهتر بشناسیم و مزایا و معایب ش را بررسی کنیم و سپس در مورد جایگزین هایی برای خاک پیت ماس با شما عزیزان و همراهان پالیز کشت صحبت نمائیم. نکته اینجا ست که هنگامی نگاهی به گذشته می اندازیم و توسعه کشاورزی در کشورهای توسعه یافته را می بینیم به یک نکته حائز اهمیت برخورد می کنیم. کشور های توسعه یافته زمانی که می خواستند بین صنعت و کشاورزی به یک گزینه اولویت بدهند، اولویت اصلی را به کشاورزی دادند این در حالی است که در کشورهای در حال توسعه عموما بحث کشاورزی رها شده است و همچنان قشر کشاورز و دامدار جزء دورترین اقشار به فناوری اطلاعات می باشند. مثلا چنانچه کشاورز بتواند از طریق آموزش الکترونیک اطلاعاتی در مورد بذر مناسب منطقه خودش، بهترین زمان و طریقه کاشت اصولی، تعداد و دور آبیاری، زمان مناسب کوددهی و زمان برداشت یک محصول کسب نماید و آن ها را به کار ببندد یقینا باعث افزایش تولید محصولاتی با کیفیت، تنوع و ارزش کالا می شود. بدیهی است فناوری اطلاعات اگر درست به کشاورزان عرضه شود و آنها به صورت صحیح به کار گیرند باعث افزایش تولید محصول، کاهش ضایعات، مدیریت دقیق در کاشت و برداشت و رونق و بهبود زندگی آنها می گردد. تجربیات کشورهای توسعه یافته نشان داده که کاربرد فناوری های نوین در عرصه کشاورزی نه تنها موجب افزایش عملکرد محصولات کشاورزی، تأمین نیاز و حفظ امنیت غذایی در آنها شده بلکه با افزایش راندمان نهاده ها و کاهش مصرف بی رویه سم و کود، کشاورزی را به صرفه تر و معیشت کشاورزان را بهبود بخشیده است. خاک پیت ماس Peat Moss از ترکیبات مختلف تشکیل شده و این نوع خاک گاهی به عنوان عنصر اصلی بستر گیاه مورد استفاده قرار می گیرد. البته گاهی نیز این نوع ترکیب در کنار سایر اجزاء و عناصر به کار می رود. خاک پیت ماس (پیت موس) از مواد فیبری تشکیل شده و این مواد در نوع مرده قابلیت تشکیل این نوع خاک را دارند. هنگامی که موجودات زنده، ماس یا خزه می میرند و در بطن باتلاق های پیتی جای می گیرند، این باتلاق ها مأمن مناسبی برای تجزیه این موجودات می گردند. پیت معادل کلمه تورب می باشد. خزه نیز همان ماس است. بنابراین به پیت ماس (پیت موس)، خزه تورب نیز می گویند. خاک پیت ماس با آن چه که به عنوان کمپوست به روش خانگی توسط باغداران یا کشاورزان تهیه می شود، متفاوت است. در واقع پیت ماس Peat Moss در برگیرنده خزه می باشد و زمانی این خاک امکان تشکیل و تجزیه می یابد که با شرایط فقدان هوا مواجه گردد. برای تهیه این ترکیب به گذر سال های متمادی نیاز دارید. گذشت یک سال با اضافه شدن یک میلی متر به میزان خزه تورب همراه خواهد بود. پیت ماس جز منابع تجدیدناپذیر دسته بندی می شود. علت این موضوع نیز کاملا مشخص است. چون این ترکیب برای تشکیل و تهیه به زمان بسیار طولانی نیاز دارد.

موارد کاربرد پیت ماس

امروزه تکنولوژی به تمام جنبه های زندگی وارد شده و به همین دلیل تمام فعالیت های بشر را تحت تاثیر قرار می دهد. تکنولوژی را می توان تمام دانش، کالاها، فرایندها، ابزارها، روش ها و سیستم هایی تعریف کرد که در جهت خلق و ساخت کالاها و ارائه خدمات به کار گرفته می شوند. تکنولوژی عبارتست از روش انجام کارها به وسیله ما. تکنولوژی ابزاری است که به وسیله آن می توانیم به اهداف خود دست یابیم. تکنولوژی، اجرای عملی دانش است، ابزاری است که به کمک تلاش و سعی آدمی می آید. کشاورزان نیز در بخش های مختلف کشاورزی مانند انجام عملیات کاشت، داشت و برداشت از صنعت و تکنولوژی روز بهره مند می شوند. مسلما این موضوع بر ادوات، مواد و تجهیزات کشاورزی تاثیر داشته و این موضوع با تغییراتی در زمینه خاک پیت ماس نیز همراه بوده است. در این قسمت از مقاله ی جایگزین های برای خاک پیت ماس تلاش داریم تا در رابطه با موارد کاربرد پیت ماس اطلاعاتی را به شما عزیزان منتقل نمائیم. پیت ماس Peat Moss دسته ای از خزه ها را شامل می شود که تنوع بسیاری داشته و در برگیرنده ۱۵۱ تا ۳۵۰ گونه می باشد. خاک های توربی همان خاک های شامل زغال سنگ نارس هستند. خزه های متنوع در بستر این خاک ها جای می گیرند. باقیمانده گیاهان و جانوران یک لایه از این ترکیب را شکل خواهند داد. این موضوع نشان می دهد که پیت ماس کود سرشاری را برای گیاه فراهم خواهد کرد. در خاک پیت ماس (پیت موس) سه ماده ارزشمند برای رشد و نمو گیاه یعنی پتاسیم، نیتروژن (ازت) و کلسیم وجود دارد. به این نکته مهم توجه کنید که متخصصین سه عنصر ازت (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) را که غلظت آنها در برگهای گیاهان در حدود ۵۰/۲ درصد است را جزو عناصر اصلی طبقه بندی کرده اند. تولید موادی که ترکیب آن یک یا تعداد بیشتر از این ۳ عنصر را دارا باشد در دستور کار بسیاری از کارخانجات تولید بستر گیاهان قرار گرفته است. با کاهش میزان ازت، رشد گیاه کاهش یافته و افزایش ازت به محیط تنها ریزش برگ ها را به تاخیر می اندازد و شکل ظاهری گیاه را نیز تغییر می دهد. بالا رفتن میزان ازت موجب افزایش نسبت وزن خشک شاخسار به ریشه می شود. این امر سبب کاهش جذب آب و عناصر غذایی از خاک در مراحل آخر رشد گیاه می شود. پیت ماس Peat Moss اما چه نقشی را ایفا می کند؟ در واقع می توان برای این ترکیب خاک نقش مکملی کود گیاه را در نظر گرفت. این مکمل برای تکمیل روند کود دهی به گیاه اهمیت دارد. ضمن اینکه مزیت های بسیاری نیز نسبت به کودهای حیوانی خواهد داشت.

اول اینکه این کود آلودگی کمتری از نظر محیطی نسبت به کود حیوانی خواهد داشت. ضمن اینکه راحت تر قابلیت ضدعفونی شدن را خواهد داشت. خاک پیت ماس در جنس، رنگ و بافت های متنوع دیده می شود. این موضوع نیز از جانداران متنوع در حال تجزیه نتیجه شده است. کم وزن بوده و قابلیت جذب آب بالایی دارد. به عنوان مثال پیت ماس قادر به جذب آب به میزان بیست برابر وزن خود می باشد. در از دست دادن آب نیز سرعت زیادی دارند. به همین خاطر در تکثیر گیاهانی که نیاز به زهکشی مناسب و منظم در اولویت قرار دارد، توصیه می گردد. این خاک به دلیل ظرفیت عالی در ذخیره سازی آب یا مواد غذایی برای گیاه قابل توجه می باشد. پیت سیاه و پیت سفید دو نوع از تورب های رایج در میان کشاورزان و باغداران به شمار می روند. پیت سفید رنگی متمایل به قهوه ای روشن دارد. باغداران برای مصرف و استفاده از این پیت ها اصول خاصی را در نظر می گیرند. یعنی این پیت ها با توجه به نوع گیاه انتخاب می گردند. پیت ماس در مناطق مرطوب توندرا در قسمت های شمالی نیمکره شمالی شرایط تشکیل دارد. این موضوع از سرمای سخت نتیجه می شود. چون این گیاهان با وجود این شرایط محدود امکان رشد نمی یابند. نروژ، استونی و ... در نیمکره شمالی و نیوزلند، آرژانتین، جنوب شیلی و جزایر تاسمانی در نیمکره جنوبی دارای خزه تورب می باشند. موارد اربرد پیت ماس عبارتند از:

زمانی که این خزه ها دوران آخر تجزیه خود را سپری می کنند، به شکل فشرده در می آیند و بدین ترتیب بستر لازم کاشت یا خاک را تهیه می کنند. از پیت ماس در ترکیب خاک های شنی و ماسه ای استفاده می شود. ضمن اینکه در تکثیر گیاهان رطوبت دوست مانند بنفشه آفریقایی یا قارچ هایی که میسلیوم آن ها در کمپوست رشد می یابد مانند قارچ دکمه ای استفاده می شود. برای کاشت جوانه در گلخانه، برای پرورش گل در محیط آپارتمان نیز حائز اهمیت است و قابلیت مصرف دارد.

خاک پیت ماس زمانی به عنوان یک ماده با کیفیت مورد توجه قرار می گیرد که دانه های ریزی در بافت خود داشته باشد و عناصر مغذی با نسبت لازم و کافی در ترکیب آن وجود داشته باشند. در ایران از پیت سیاه برای مصارف پرورش گیاه استفاده می شود. چون نمونه تیره این ترکیب محبوبیت بیشتری در میان عموم مردم دارد.

خاک پیت ماس (پیت موس) موارد کاربردی بسیاری دارد. زمانی که از این خزه ها کود تهیه می شود، نام پیت ماس بر روی آن گذاشته می شود. این مواد جامد برای مصارف مختلف در شرایط باغبانی، کشاورزی، نگه داری از گل در محیط آپارتمانی و ... استفاده می شود. بسیاری از باغداران و پرورش دهندگان در کنار خزه تورب از مواد مغذی دیگری همپون پتاسیم، نیترات و کلسیم بهره مند می شوند. افزودن این عناصر با هدف غنی کردن خاک انجام می گیرد.

چگونگی برداشت پیت ماس

برداشت محصول در کشاورزی را می توان جذاب ترین و خاص ترین مرحله در کشاورزی به حساب آورد. در مرحله برداشت محصولات رسیده شده از زمین جمع آوری می شوند. مرحله برداشت بسته به نوع محصول توسط داس، کمباین و یا دیگر ابزارهای مکانیزه مخصوص برداشت انجام می شوند. تشخیص زمان برداشت محصول تا حد زیادی به تجربه کشاورز بستگی دارد و زمانی صورت می گیرد که محصول آماده برداشت باشد. برداشت زودتر از موعد و یا برداشت دیرهنگام، هر دو می توانند مضر باشند پس تشخیص زمان دقیق این مرحله از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر محصول زودتر از موعد مقرر برداشت شود ممکن است صدمه ببیند خراب شدن محصول هنگام حمل و نقل، استقبال کم مشتریان به دلیل کاهش کیفیت و ... می تواند از عواقب برداشت زودتر از موعد مقرر باشد. سئو محتوا تخصصی ترین مقالات کشاورزی را ارئه می کند. برداشت پیت ماس Peat Moss به ‌دلیل نوع پیت ‌لند فرآیندی نسبتا پرزحمت است. تولیدکنندگان تلاش دارند در برداشت‌ های خود پایدار باشند، با دقت مکان‌ های مناسب را تعیین کنند و سپس مقداری پیت را برای بازتولید با‌قی بگذارند. برداشت پیت ماس Peat Moss بسیار جالب و حائز اهمیت است. چگونگی برداشت پیت ماس سبب می شود تا کیفیت آن تحت الشعاع قرار گرفته و به همین سبب در رشد گیاه نیز تأثیرگذار باشد. پس با ما همراه باشید تا مراحل و چگونگی برداشت پیت ماس را برای شما عزیزان شرح دهیم. برداشت پیت ماس (پیت موس) بدین صورت است که: ابتدا تعدادی گودال اطراف پیت ‌لندها حفر می گردد تا آب تخلیه شود. یک گودال زهکشی اصلی در اطراف حفر می‌شود. گودال‌های کم‌ عمق موازی با یکدیگر ایجاد می ‌شوند تا میزان آب موجود در پیت را حدود هشتاد و پنج درصد کاهش دهند. در مرحله بعد پوشش سطحی گیاه برای آشکار شدن پیت جدا می‌شود. این خزه‌ی زنده، جمع ‌آوری شده که یا برای ترمیم مناطق قبلی برداشت پیت و یا تولید آستر برای سبد ‌های آویز استفاده شود. گام بعدی این است که زمین ‌های برداشت هموار و اندکی برجسته هستند تا زهکشی روان‌آب سطحی را تقویت کنند. قدم بعدی این است که لایه سطحی پیت خرد می ‌شود تا نرم شده و فرآیند خشک شدن را سرعت ببخشد. در انتها نیز زمانی که رطوبت لایه سطحی به پنجاه درصد برسد، محصول با استفاده از مکنده ‌های بزرگ برداشت می گردد.

چگونگی استفاده از پیت ماس

یکی از مهم ترین نکات در بحث کشاورزی و باغداری این است که زمان استفاده از کودها، سموم، مکمل ها و ... را به درستی بدانیم و رعایت کنیم. چگونگی استفاده از پیت ماس را نیز بایستی دانست تا بتوان به بهترین شکل ممکن از آن بهره گیری نمود. تلاش تیم تخصصی پالیز کشت این است که در رابطه با چگونگی استفاده از پیت ماس Peat Moss و اینکه چه زمانی از آن استفاده کرد و در چه هنگام از آن صرف نظر نمود با شما عزیزان صحبت کند.

هنگامی که خاک رس، زهکشی بهتری نیاز داشته باشد. زمانی که گیاهان و بوته ‌های درحال رشد (بادرنجبویه، ریحان، مرزنجوش، نعنا، پونه کوهی، رزماری و آویشن | آزالیا، کاملیا، گل ادریسی و گل صدتومانی | توت فرنگی و زغال اخته | مارچوبه، تره ‌فرنگی، کاهو، نخود فرنگی و کدو)، خاک های اسیدی را ترجیح بدهند. برای کاشت بذر و دانه‌ ها. زمانی که خاک ماسه ‌ای به ظرفیت نگهداری آب بیشتری احتیاج دارد. به عنوان بخشی از خاک گلدان هنگامی که آن را ترکیب می کنیم.

هنگام دادن کود گیاهی به باغ یا باغچه (زیرا که پیت ماس Peat Moss در حین خشک شدن، خاک سطحی باغچه را ترک دار خواهد کرد). زمانی که گیاهان و بوته ‌های در حال رشد (سیر، زنجبیل و اسطوخودوس | تمشک، درخت زغال اخته، شاه توت، مویز و انگور فرنگی | سوسن یک‌روزه، هوستا و مارگریت | تاج الملوک، شقایق، پیچک بوستون)، خاک قلیایی را ترجیح دهند. زمان هایی که کومپوست به آسانی در دسترس و قابل استفاده است (کومپوست ویژگی ‌هایی مشابه پیت ماس دارد و یک منبع تجدیدپذیر به شمار می آید).

تولید جایگزین های پیت ماس

در ابتدای مقاله به این نکته اشاره کردیم که تیم تخصصی پالیز کشت درصدد است تا برای بهبود کشاورزی و باغداری و گلخانه داری در سطح کشور، با استفاده از علم و تکنولوژی روز، به بالاتر بردن میزان کیفیت گیاهان و بهره وری بپردازد. از همین رو به تولید جایگزین های پیت ماس روی آورده است تا به این امر را محقق سازد. در راستای رسیدن به این خواسته، انواع بستر بیولوژیک را تولید و به بازار مصرف عرضه داشته است. به عنوان مثال می توان عنوان کرد که برخلاف دیگر بسترهای کشت مانند کوکوپیت، پیت ماس به آرامی از بین می‌رود. به‌ همین‌ دلیل، از آنجایی یک منبع تجدید‌ناپذیر محسوب می گردد، استفاده از آن اغلب مورد انتقاد قرار گرفته است. نکته دیگر این است که باتلاق هایی که خزه‌های اسفاگنوم Sphagnum دارند،‌ به‌ دلیل میزان آب بالا و کمبود مواد مغذی، فاقد مواد مغذی هستند. نکته بعدی این است که در پاره ای اوقات میزان PH پیت ماس می تواند سبب شود تا نتوان به خو.بی از آن استفاده کرد، بالاخص در مورادی که به خاک قلیایی نیاز باشد. قیمت نسبتا زیاد پیت ماس (پیت موس) نیز سبب می شود تا در پاره ای مواقع، از استفاده کردن آن صرف نظر شود. جایگزین های پیت ماس که توسط پالیز کشت تولید شده اند می توانند علاوه بر پوشش معایب خاک پیت ماس (پیت موس)، جذب بهتر عناصر ریز مغذی را سبب شوند و فعالیت بیشتر ریشه و ساقه و نشا را برای باغداران به ارمغان بیاورند. کاهش بیماری های خاکزی و افزایش چشمگیر رشد نشا نیز از دیگر خواص جایگزین های پیت ماس می باشد که تیم پالیز کشت با محصولات خود به این مهم دست یافته اند. بستر بیولوژیک باغی که پالیز کشت به شما معرفی می کند سبب تنظیم مقدار آبیاری و بهبود خواص فیزیکی خاک می گردد و همینطور می تواند افزایش میکروارگانیسم های مفید خاک توسط قارچ های مایکوریزا را حاصل آورد. افزایش کیفیت و بهبود انبارداری محصول یکی از خواسته های همیشگی کشاورزان و باغداران می باشد و مطمئنا با محصولات پالیز کشت می توان امیدوار بود این مورد به راحتی حاصل شود. جایگزین های پیت ماس می توانند به خوبی نیاز های شما را برآورده کنند و معایب متعدد پیت ماس را پوشش دهند.

سخن پایانی

تلاش تیم گالیز کشت این است که همواره بتواند به کیفیت محصولات کشاورزی، باغی، و گلخانه ای بیفزاید. جایگزین های پیت ماس که توسط این تیم تولید شده اند به عنوان بستر آپارتمانی، بستر نشا، بستر گلخانه ای، و بستر باغی می توانند مورد اشستفاده قرار گیردند. شما عزیزان می توانید امیدوار باشید که این بستر ها انواع حشرات موذی را از بین برده، کاهش بیماری های گیاه اعم از باکتریایی و قارچی را سبب شوند، نفوذپذیری آب در خاک را بالا ببرند، مقرون به صرفه باشند، به جذب بهتر و بیشتر عناصر مفید در خاک کمک نمایند، افزایش کیفیت و بهبود انبارداری محصول را سبب شوند به احیای گل های زینتی کمک شایان توجهی نمایند و در کل بتوانند خواسته های شما برای داشتن یک بستر مناسب را برآورده نمایند. به شماعزیزان پیشنهاد می کنیم برای دریافت اطلاعات تکمیلی در مورد انواع بستر های تولید شده توسط تیم پالیز کشت، با پشتیبانی سایت ما تماس حاصل کنید و به پاسخ پرسش های تان دست یابید. پالیز کشت در خدمت شما عزیزانی است که عاشقانه هایی با انواع گل و گیاه دارید.